Powiedzenie, że śmiech to zdrowie to nie są puste słowa.


Śmiech przede wszystkim rozluźnia mięśnie, rozładowuje stres i wprawia nas w pozytywny nastrój. Pozwala nam się odprężyć i zrelaksować.


Tak naprawdę, to śmiech jest pewną formą masażu i to nie tylko dlatego, że całe nasze ciało wprawia w silne drgania. Pod wpływem intensywnych ruchów przepony i mięśni całej klatki piersiowej zwiększamy ilość wdychanego powietrza a serce zostaje lepiej ukrwione i bije szybciej. Dzięki temu śmiech bardzo wspomaga nasz układ krwionośny i całe ciało (w tym również nasz mózg) dostaje więcej tlenu. Badania wykazały, że ludzie, którzy często się śmieją rzadziej chorują na choroby układu krążenia.


Zwiększone ukrwienie całego organizmu pozwala na wypłukiwanie z niego toksyn i zalegających produktów przemiany materii.


Śmiech jest również świetnym masażem mięśni twarzy, co sprawia, że jej skóra staje się jędrniejsza.


Ma też zbawienny wpływ na mięśnie podniebienia i gardła zmniejszając chrapanie.


Podczas śmiechu pojawia się we krwi zwiększona ilość hormonów między innymi endorfiny nazywanej hormonem szczęścia, czyli morfiny pochodzenia roślinnego działającej 200 razy skuteczniej od morfiny otrzymywanej farmakologicznie. Endorfina nie uzależnia i nie osłabia układu odpornościowego. Tak więc śmiech jest doskonałym środkiem przeciwbólowym.


Z uwagi na tak wszechstronne dobroczynne działanie powinniśmy śmiać się codziennie, co najmniej przez 5 minut.


Mam nadzieję, że to nagranie bardzo Ci w tym pomoże.


.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

.

Dobrze jest organizować takie seanse śmiechu grupowo.


Obecnie na całym świecie istnieje kilka tysięcy klubów śmiechu, w których ich uczestnicy biorą udział w grupowych sesjach terapii śmiechem.


Grupowe sesje terapii śmiechem prowadzone są również w szpitalach między innymi przez Aleksandra Łamka w Centrum Onkologii w Warszawie, gdzie sprawiają one bardzo dużą frajdę pacjentom.


Grupowa sesja śmiechu może być także bardzo atrakcyjnym elementem imprezy towarzyskiej.


Jedna odpowiedź na “ Terapia śmiechem ”

  1. Barbara pisze:

    Witam, kocham się śmiać, kocham poprzez śmiech, warto się uśmiechać, radość to słoneczny kolor życia, uśmiech to droga do drugiego człowieka, dla mnie sposób na zycie, stres, daje szczęście, cieszę się jak do kogoś mogę się uśmiechnąć, rodzina mówi, że za dużo się śmieję, cóż tak mama, idealna nie jest, a szalona, hi, hi, teraz też się uśmiecham, pięknie świeci słoneczko, pięknie jest, jesień, na Mazurach, od śmiania się robią się zmarszczki, trudno, starzeję się, choć od 20 lat, mam 18 lat, hi, hi, przyjmuję „starość” z godnością, nie maluję się, uśmiech mnie zdobi, hi, hi, naturalna jestem, natura mnie cieszy, tam się śmieję, płaczę, myślę, nabieram sił, jestem bliżej Boga, śpiewam, milczę, siedzę, tańczę, robię zdjęcia, słucham ptaków, patrzę na nie, siadam na drzewie. Pozdrawiam. Wszystkiego dobrego. Smiejmy się do woli, choć czasem nie jest nam do smutku, ale śmiech leczy, pomaga, dar od Boga. Basia

Trackbacks & Pingbacks:

Zostaw komentarz