Różnica pomiędzy ludźmi radosnymi, a tymi nieco mniej, wydaje się być oczywista. Jednak nie ogranicza się ona do nieustannego suszenia zębów i nucenia latynoskich letnich hitów pod nosem.

.

Sekret tkwi głębiej.

Spójrzmy na listę 13 rzeczy, które jowialni robią inaczej. A ściślej rzecz ujmując – robią lepiej.

 

 

1. Miłość kontra Strach

Osoby szczęśliwe, proszę uwierzyć, boją się mniej a kochają więcej.

W każdej sytuacji, człowieku i wyzwaniu widzą szansę na odkrycie nowych prawd o otaczającym świecie i sobie samych.

 

 

2. Akceptacja kontra Opór

Rozumieją także, że pewnych sytuacji czy rzeczy nie da się zmienić stawiając im bezmyślny opór, lecz tylko poprzez ich zaakceptowanie, poprzez zrozumienie, że najprawdopodobniej istnieje powód, dla którego mają one miejsce.

Nie szamoczą się z trudnościami i nieprzyjemnościami, lecz starają się skupić na pozytywach (jakkolwiek utopijnie to nie brzmi) i wyciągnąć z każdej lekcji cenne wnioski.

 

3. Przebaczenie kontra Rozpamiętywanie

Wybaczyć i zapomnieć to najpiękniejszy prezent jaki możesz sprawić – sobie samemu.

 

Cytując Buddhę:

 

Tkwienie w gniewie jest jak sięganie po rozżarzony węgiel, aby rzucić go w kogoś innego. To właśnie Ty sparzysz się najmocniej.”

 

4. Zaufanie kontra Zwątpienie

Ludzie szczęśliwi wierzą w siebie i rasę ludzką.

Nie ma dla nich większego znaczenia czy rozmawiają z tak zwanym konserwatorem powierzchni płaskich czy prezesem dobrze prosperującej firmy – każdego traktują jak osobę wyjątkową i wartą zaufania.

Nie dają się ponieść stereotypom, ani nie szufladkują ze względu na rasę, wyznanie, płeć, wiek czy jakąkolwiek inną kategorię.

To właśnie o tych ludziach mówił Mark Twain:

 


Unikaj tych, którzy próbują zgasić Twoje ambicje. Tak robią tylko ludzie mali, tymczasem ci naprawdę wielcy pomogą Ci uwierzyć, że Ty też możesz być wielki.”

 

5. Odpowiedzialność kontra Obwinianie

Biorą pełną odpowiedzialność za swoje życie i poczynania, unikając wymówek jak ognia. Są świadomi, iż zrzucając winę na siły zewnętrzne w momencie kryzysowym, w zestawie oddają im także swoją drogocenną moc działania.

 

 

6. Wartości kontra Ambicje

Przedsięwzięcia, za które się zabierają, zawsze mają dla nich znaczenie głębsze niż tylko to finansowe.

Rozumieją, jak to ujął dr Wayne Dyer że:

 


Robienie tego, co się kocha, jest kamieniem węgielnym dla pomyślności w życiu”.

Życie zgodnie z wartościami jest ważniejsze niż pogoń za karierą i pieniądzem, wyznaczającymi linię sukcesu w oczach współczesnego społeczeństwa.

O ironio, zazwyczaj właśnie dlatego, że oni podążają za głosem serca, sukces i dobrobyt same podążają za nimi.

.

7. Nagradzanie kontra Krytykowanie

Te uśmiechnięte osobniki zapewne zgodziłyby się także z teorią Carla Junga:

 


To, czemu stawiasz opór, nie tylko pozostanie, lecz także urośnie w siłę”.

Nie krytykują braku oczekiwanego zachowania, lecz chwalą je, gdy tylko ma ono miejsce – nawet jeśli nie następuje to zbyt często.

Jeśli rodzic chce wypracować u swojego kilkuletniego dziecka odruch sprzątania po sobie zabawek, powinien skupić się na nagradzaniu jego postawy za każdym razem gdy to zrobi, zamiast karcić go i krytykować, gdy maluch o tym zapomni. W ten sposób wzmocni pozytywne zachowanie i osiągnie oczekiwane rezultaty.

 

 

8. Wyzwania kontra Problemy

Problemy należy postrzegać jako wyzwania. Jako okazję do poznawania nowych dróg do wzrostu i rozwoju – oraz być za nie wdzięcznym. A skoro już o tym mowa..

 

 

9. Wdzięczność kontra jej brak

Nieważne gdzie, z kim, w jakim celu – ludzie szczęśliwi wszędzie wokół siebie widzą piękno (gdzie reszta dostrzega brzydotę czy przeciętność), soczystą obfitość możliwości (gdzie większość obawia się krwi, potu i łez) oraz pomyślność (gdzie nieszczęśliwcy dają się wciągnąć czarnym dziurom maruderstwa) – i za wszystko to wyrażają głęboką, szczerą wdzięczność.

 

 

10. Uczynność kontra Samolubność

Jak to ujął Buddha:

 


Przed aktem obdarowania, umysł obdarowującego jest szczęśliwy; w trakcie, jego umysł staje się spokojny; natomiast po obdarowaniu – wznosi się wysoko”.

Osoby szczęśliwe cały czas mają na uwadze dobro otoczenia. Nieustannie starają się pomóc innym, wnosząc do ich życia promyki radości, motywacji i nadziei.

 

 

11. Marzenia kontra Realizm

Nie boją się kochać i nie boją się marzyć!

Słuchają intuicji, a to co osiągają – wprawia w zadumę (lub też osłupienie) drastyczną większość realistów.

 


Miej wielkie marzenia, bo tylko takie mają moc poruszania ludzkich serc.” (Goethe)

 

 

12. Zaangażowanie kontra Obojętność

Są zaangażowani w obecny moment, doceniając to co już przyniosło im życie i nie porzucając ekscytujących planów na przyszłość.

 


Kiedy jesteś obecny, możesz pozwolić umysłowi być takim jakim jest – i się w nim nie zasupłać. Umysł sam w sobie jest cudownym narzędziem. Dysfunkcja powstaje, gdy zaczynasz w nim poszukiwać siebie i na tej podstawie omylnie określasz kim jesteś.” (Eckhart Tolle)

 

 

13. Myślenie Pozytywne kontra Negatywne

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że ludzie szczęśliwi zawsze starają się myśleć pozytywnie – czym lekko irytują wielu smutasów i przyziemnych realistów.

Utrzymują życie w balansie i emocjonalnej higienie – a powodzenie na wszelkich szczeblach życia spływa na nich jak samospełniająca się przepowiednia.

Bądź dobry dla siebie – doceń moc miłości, przebaczenia i akceptacji, szczególnie w stosunku do siebie samego.

I bądź szczęśliwy już teraz!

 

Znalezione na stronie:

http://www.omsica.pl/blog/medytacja-szczesliwych-ludzi/