Chcę Ci przedstawić autorkę największego polskiego, znanego już od ponad stu lat na całym świecie muzycznego szlagieru „Modlitwa dziewicy”. Utwór ten został uznany za pierwszy przebój światowy.

Na jej cześć decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany jej nazwiskiem „Bądarzewska”.

 

Tekla Bądarzewska – Modlitwa dziewicy

Przy fortepianie Mitsuru Nagai

 

W 1880 roku trafiła do Japonii. Japończycy oszaleli na jej punkcie, z upodobaniem grano jej nuty w domach i na koncertach. Do tej pory japońskie dzieci zaczynające edukację muzyczną grają „Modlitwę dziewicy”.

Tam też ukazał się pierwszy na świecie album z muzyką polskiej kompozytorki z XIX w. Wydana przez King Records „Spełniona modlitwa dziewicy” jest trzecią najlepiej sprzedającą się płytą muzyki klasycznej w tym kraju.

Tytuł albumu nawiązuje do skomponowanego przez Teklę Bądarzewską utworu „Modlitwa dziewicy”, który jeszcze za życia kompozytorki w połowie XIX w. zdobył niespotykaną na świecie popularność.

Kopie jego zapisów nutowych rozeszły się w nakładzie przekraczającym 1 milion egzemplarzy. W wersji oryginalnej na fortepian utwór został wydany przez 114 różnych, w tym najważniejszych na świecie wydawców w Europie, Ameryce i Australii.

 

Równie pięknym, a dla wielu osób jeszcze piękniejszym utworem Tekli Bądarzewskiej jest „Śpiew słowika”:

 

Tekla Bądarzewska – Śpiew słowika.

Wykonanie – Maria Pomianowska

 

Tekla Bądarzewska-Baranowska urodziła się w 1829 roku w Mławie. Zmarła bardzo młodo mając zaledwie 32 lata 29 września 1861 w Warszawie. Jej grobowiec przedstawiający młodą kobietę z rulonem nut znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w marcu tego roku ukazała się pierwsza polska płyta z muzyką Tekli  Bądarzewskiej „Zapomniany dźwięk” w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Przyjaciół.

 

Oto kilka utworów z tej płyty:

 

Hope (Nadzieja)

 

Mazurka

 

Dzwony

 

Walc

 

Vision

 

Posłuchaj też jeszcze raz „Modlitwy dziewicy” tym razem w aranżacji Marka Tomaszewskiego i Wacława Kisielewskiego. Utwór ukazał się w 1981 roku w albumie „Marek i Vacek grają utwory romantyczne”.

 

Modlitwa dziewicy – Tekla Bądarzewska

Wykonanie – Marek&Vacek