Szary kotek z zielonymi oczami

Felinoterapia znaczy – leczenie kotem. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niepoważne, ale udowodniono, że głaskanie kota i przytulanie go, stymuluje organizm do wytwarzania endorfin – hormonu szczęścia.

.

Kot jest indywidualistą, chadza własnymi ścieżkami i niechętnie okazuje uczucia, ale ten, kto poznał to pełne wdzięku i niezwykle kontaktowe zwierzę wie, że nawiązuje ono równie bliską więź z człowiekiem jak pies. Jeśli nie bliższą.

Głaskanie zwierzęcia, jego monotonne, głębokie mruczenie i rozmaite kocie zaśpiewy wpływają kojąco na osoby nerwowe. Od dawna wiadomo, że kontakt z kotem działa uspokajająco, antystresowo.

Wpływa to na obniżenie ciśnienia, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a co za tym idzie – redukuje ryzyko chorób układu krwionośnego (np. ryzyko zawału spada o 3 procent).

Snuggle TimeKoty mogą pomóc w uśmierzaniu bólu, gdyż wyczuwają bolesne miejsca na ciele i układają się na nich. Ma to związek z tym, że sierść kota jest najonizowana ujemnie, a chore miejsca dodatnio. Kładąc się na bolących miejscach, kot neutralizuje szkodliwe jony.

Koty pełnią również rolę pełnoprawnych terapeutów, jak psy, odwiedzając rozmaite placówki, a w nich – potencjalnych pacjentów.

W wielu państwach stworzono profesjonalne programy felinoterapii, wspomagające leczenie osób starszych, chorych psychicznie, dzieci autystycznych, a nawet – resocjalizację więźniów.

Felinoterapię możemy wypróbować na sobie, przygarniając kota. Rasa i kolor – bez znaczenia.

Kocie zdziwienie

.

Kot doskonale sprawdza się jako towarzysz życia na starość. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów, motywuje do aktywności w postaci opieki nad zwierzakiem, osłabia poczucie osamotnienia.

.

Oprócz niezwykle istotnej więzi emocjonalnej, dostarcza też człowiekowi dobrodziejstw zdrowotnych. Na starość dotykają nas zaburzenia ukrwienia, co często łączy się z uczuciem zimna w dłoniach i stopach.

Kot, którego naturalna temperatura wynosi ok. 38 stopni, działa podczas głaskania jak grzałka. Dodatkowo, ta czynność, tak na ogół przez koty lubiana, to dla dotkniętych reumatyzmem czy usztywnieniem stawów dłoni bardzo dobra gimnastyka.

W Wielkiej Brytanii i w krajach skandynawskich, w domach starców i w szpitalach psychiatrycznych wprowadza się koty jako stałych mieszkańców, by pensjonariuszom zapewnić do nich stały dostęp.

Kontakt z kotem może mieć szczególne znaczenie dla dzieci zamkniętych w świecie autyzmu.

Black and White American Shorthair

.

W świat dziecka chorego na autyzm człowiekowi jest niezwykle trudno wniknąć. Naukowcy zaobserwowali, że często udaje się to kotu. Dziecko nawiązuje z nim kontakt,  uspokaja się i otwiera.

.

Bywa, że felinoterapia w przypadku dzieci autystycznych jest znacznie bardziej skuteczna niż dogoterapia. Bezpośredniość i hałaśliwość psa bywa dla tych dzieci zbyt silnym doznaniem.

Na tej samej zasadzie koci terapeuta może mieć wpływ na leczenie dzieci z ADHD, upośledzonych umysłowo czy osób psychicznie chorych. Jego delikatność i nienarzucający się sposób bycia często bardziej odpowiadają osobom o tak wrażliwej i zaburzonej psychice.

Felinoterapia różni się od dogoterapia tym, że kot nie wymaga tresury. Wykorzystuje się jego wrodzone zachowania i cechy charakteru. Oczywiście – nie wszystkie koty na terapeutów się nadają.

Oprócz tego, że zwierzak powinien mieć książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami i szczepieniami, musi mieć co najmniej rok – dopiero wtedy można odpowiedzialnie stwierdzić, jaki ma charakter.

Kot powinien chętnie nawiązywać kontakt z człowiekiem, lubić głaskanie, nawet długotrwałe, nie okazywać bez powodu agresji. Idealny jest kot przytulanka, którego życiową pasją jest przebywanie na ludzkich kolanach.

Udowodniono, że głaskanie zwierzaka i przytulanie go stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin – hormonu szczęścia. Może więc, należałoby go przepisywać na receptę?

Tekst przygotowałem na podstawie artykułu Agnieszki Kazimierczuk, opublikowanego na stronie http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien.