Aneta StyńskaZapewne wiele razy słyszałeś, że są toksyczni partnerzy, dzieci, teściowie, przyjaciele i znajomi. A może nawet określenie toksyczny padło pod Twoim adresem?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się jak to faktycznie jest z tą tajemniczą toksycznością. Zanim jednak odpowiem na to pytanie, pomyśl, czy zdarzyło Ci się, że:

.

– ktoś się z tobą bezustannie kłócił?


– nadużywał alkoholu, narkotyków lub leków?


– po rozwodzie oczekiwał od Ciebie, że wasze stosunki pozostaną niemal niezmienne?


– stale wymagał od Ciebie, abyś zaspokajał głównie cudze potrzeby?


– stale Cię krytykuje i podważa słuszność Twoich decyzji?


– stawia Cię w sytuacji, że czujesz się zmuszony wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami?


– robi obraźliwe uwagi pod Twoim adresem, na temat twoich poglądów, opinii, wyglądu, pracy itp.?


– stara się przekupstwem zyskać Twoją aprobatę?


– nieustannie próbuje wpływać na Ciebie?


– zasypuje Cię nieproszonymi radami?

.

Zwróć uwagę, że wymienione powyżej sytuacje musi charakteryzować pewna ciągłość w czasie – stąd określenia: bezustannie, stale, nieustannie.

Jeśli odpowiedziałeś chociaż jeden raz “TAK” na którekolwiek z powyższych stwierdzeń, możesz uznać, że istnieje spore ryzyko, że w  Twoim gronie znajduje się toksyczna osoba. Może to być Twój mąż, żona, partner, konkubent, przełożony w pracy, kolega czy znajoma.

Przyjrzyj się swoim relacjom i spróbuj znaleźć osoby, które spełniają jak najwięcej punktów według powyższych kryteriów. To osoby, którymi należy zająć się jak najszybciej!

.

Sposób zachowania się toksycznych osób oraz ich negatywny wpływ na Twoje życie, nie zawsze jest w pełni przez nie uświadamiany. Często usłyszysz, że “robią to z miłości do Ciebie, dla Twojego dobra”. Ten tok myślenia odzwierciedla sposób ich faktycznego funkcjonowania. Pokazuje jak zostali wychowani, oraz jaki wpływ na ich życie miała ich najbliższa rodzina.

.

To jacy jesteśmy wynika ze wcześniejszego ukształtowania nas samych przez innych ludzi. Zatem sposób w jaki się zachowujemy jest pewnym wyznacznikiem rodziny z jakiej się wywodzimy. Zanim więc zaczniemy toksyczną osobę krytykować i wytykać jej zbyt wielką ingerencję w nasze życie, warto przyjrzeć się relacjom tej osoby z jej rodziną, aby zrozumieć jej sposób postępowania. To da ci oręż do późniejszego starcia i zapoczątkowania nowej relacji z otoczeniem.

.

Toksyczność jest efektem braku systemu obronnego na bolesne doznania.

.

Pamiętaj, że każde ludzkie postępowanie – czy to świadome czy nie – ma pewien ukryty cel. Każdy na coś liczy i czegoś oczekuje. Świadomość tego co to jest sprawi, że zrozumienie postępowania i funkcjonowania społecznego innych będzie dla ciebie zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne.

.

Postępowanie z trudnymi osobami wcale nie musi być agresywne, trudne i nieprzyjemne. Istnieją bezpieczne sposoby, dzięki którym osoby zatruwające twoje życie, zaczną się zmieniać na korzyść. Najważniejsze z nich to asertywność względem siebie i innych, pozwolenie sobie na porośnięcie wrażliwości warstwą ochronną, oraz zapanowanie nad swoimi emocjami.

.

Aneta Styńska,
psycholog

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

.

Zapisz się na 6-miesięczny kurs internetowy Zuzanny Celmer pt.:

.

„Udane związki – sekrety tych, którzy je mają”

.

To jest wyjątkowe szkolenie bo Zuzanna Celmer jest wyjątkową osobą, niekwestionowanym polskim autorytetem do spraw udanych związków.

.

Najważniejsze koncepcje, idee, techniki i ćwiczenia zgromadzone przez lata praktyki w poradnictwie dla par przez Zuzannę Celmer są już dostępne!

.

Dzięki tej wiedzy możesz naprawdę odmienić swój związek i osiągnąć jakość życia, o jakiej być może nigdy nawet nie zdarzyło Ci się marzyć.

.

Tutaj możesz się zapisać na ten Kurs!

..

.Udzielam Ci również dostępu do artykułu Zuzanny Celmer: „Asertywność a budowanie pozytywnych relacji z otoczeniem (PDF)

.

.