.

Modlić się oznacza rozmawiać z Bogiem

.

Modlitwa nie polega na mówieniu lub odczuwaniu, lecz na miłości. A kocha się, usiłując powiedzieć coś Panu, chociaż nie mówi się niczego.

.

Przekazuję Ci z własnego doświadczenia wspaniałe, głęboko oczyszczające ćwiczenie „Rozmowa z Bogiem”.

Znajdź sobie ustronne miejsce tak by nikt Ci nie przeszkadzał i żebyś nie czuł się czymkolwiek skrępowany.

Usiądź na podłodze najlepiej twarzą do ściany tak by nic Cię nie rozpraszało w najwygodniejszej dla Ciebie pozycji i poczuj się jak małe dziecko, które nie umie jeszcze mówić.

Pobożność jest cnotą dzieci, aby zaś dziecko mogło rzucić się w ramiona swego ojca, musi być i czuć się małe, potrzebujące.

Ćwiczenie to polega więc na rozmowie bez słów. Zwróć się w myślach do Boga wysławiając się poprzez wydawanie z siebie niekontrolowanych dźwięków.

Odpuść sobie wszelkie zahamowania w tym względzie. Wyrażaj w ten sposób swoje myśli, pragnienia a przede wszystkim uczucia, swój żal, smutek i cierpienie.

Podziel się też swoimi radościami, sukcesami i niepowodzeniami.

Bądź jak najbardziej spontaniczny.

Wydając z siebie nieartykułowane dźwięki mów o swoich codziennych kłopotach i zmartwieniach.

To jest bardzo mocne ćwiczenie.

Kiedy wykonywałem to ćwiczenie pierwszy raz a było to podczas pewnego grupowego treningu dawno, bardzo dawno temu, ogromnie się rozpłakałem. Płakałem jak nigdy dotąd w całym moim życiu.

Zużyłem wszystkie chusteczki, przemoczyłem koszulę i podkoszulek.

Tyle było we mnie żalu i bólu, że łzom nie było końca.

Nie pamiętam ile to trwało, 30 a może 45 minut. Prawdopodobnie duży wpływ na moje emocje miała odtwarzana z taśmy muzyka „The best of Ravi Shankar”. W każdym razie po zakończeniu ćwiczenia koniecznie chciałem mieć to nagranie i je otrzymałem.

W pewnym momencie przyszło uczucie wewnętrznego oczyszczenia, szczęścia, wręcz pewnego rodzaju euforii.

Poczułem się tak wspaniale, że chodziłem po korytarzach budynku i głośno śpiewałem co było dla mnie czymś zupełnie niezwykłym bo akurat w tym zakresie jestem kompletnym beztalenciem.

.

Rozmowa z Bogiem

.

List do Boga

.

Edyta Geppert – Modlitwa do dobrego Boga

.

Bułat Okudżawa – Modlitwa