Wiara w siebie oznacza, że wiesz, iż jesteś dobry, i nie musisz o tym nikogo przekonywać. Niech twoje czyny mówią za ciebie. Jeśli jesteś tak dobry jak sądzisz inni będą cię chwalić. Ci, którzy opowiadają, jacy są wspaniali, próbują tylko sami siebie o tym przekonać.


Jeśli prosisz o podwyżkę z wiarą w siebie to jesteś przeświadczony o tym, że na nią w pełni zasługujesz dzięki wynikom swojej pracy.

Wiara w siebie jest również przekonaniem, że potrafisz przezwyciężyć wszelkie przeszkody i odnieść sukces.

Jeśli wierzysz w siebie to czujesz, że zasługujesz nie tylko na to, co już masz, ale na wiele więcej.

Lubimy ludzi, którzy ufają we własne siły, gdyż dzięki nim lepiej się czujemy, zaczynamy wierzyć, że i my możemy coś w życiu zmienić na lepsze.


Oto kilka wskazówek  jak wzmocnić swoją wiarę w siebie:


1. Jeśli chcesz by ludzie w ciebie uwierzyli musisz najpierw sam w siebie uwierzyć i wszystko, co robisz, wykonywać jak najlepiej tak byś ty sam był bardzo zadowolony ze swoich działań.

To, co ty o sobie myślisz jest o wiele ważniejsze niż opinie innych ludzi.

Staraj się promieniować pewnością siebie i wiarą we własne siły.

.

2. Jeśli znajdziesz się na jakimś zgromadzeniu wśród nieznanych ci ludzi, to staraj się przezwyciężyć skrępowanie i bądź tym pierwszym, który się przedstawia i wita.

Zawierając nową znajomość nawiąż najpierw kontakt wzrokowy i przyjaźnie się uśmiechając wyciągnij rękę do powitania.

Kontakt wzrokowy jest w tym momencie bardzo istotny gdyż większość z nas podświadomie nie ufa ludziom, którzy zwracając się do nas nie patrzą nam w oczy. Uśmiechając się pomagamy drugiej osobie odprężyć się a i my również poczujemy się lepiej.

Przedstawiając się nie rób tego mechanicznie. Bądź uważny, wyraźnie wymawiaj swoje imię i nazwisko tak by je zrozumiano i zapamiętano.

Przede wszystkim jednak staraj się usłyszeć, zrozumieć i zapamiętać imiona i nazwiska twoich rozmówców. Jeśli nie dosłyszysz, uprzejmie poproś o powtórzenie. Nie krępuj się tego zrobić, bo być może za chwilę przyjdzie ci przedstawić nowo poznaną osobę komuś innemu i znajdziesz się w kłopocie nie pamiętając jej imienia.

Starając się dobrze usłyszeć i zapamiętać czyjeś imię i nazwisko dajesz dowód, że przywiązujesz do nich wagę, a to z pewnością nikogo nie urazi.

W rozmowach z nowo poznanymi ludźmi używaj ich imienia. Wszyscy bardzo lubimy dźwięk naszego imienia wymawianego przez inne osoby.

.

3. Czy zdarzyło ci się, że przebywałeś z kimś przez jakiś czas, a kiedy ten człowiek już odszedł, poczułeś się wykończony jak po wykonaniu ciężkiej pracy lub po stoczeniu bitwy?

Cokolwiek powiedziałeś, on albo się z tym nie zgadzał, albo w inny sposób dawał ci odczuć swoją wyższość. Z pewnością nie tęsknisz za następnym spotkaniem z tą osobą.

Nie zawsze trzeba mieć za wszelką cenę ostatnie słowo. Odprężenie i pewność siebie nie oznaczają, że za każdym razem musisz być lepszy i udowadniać, jak wiele wiesz. Bądź wobec innych życzliwy i taktowny.

.

4. Istotę wszelkich związków między ludźmi najlepiej ujmują słowa: „Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe”. Traktuj więc innych tak, jak chciałbyś, by ciebie traktowano. Postępuj wobec ludzi właściwie, okazując im szacunek i dostrzegaj w nich to, co najlepsze.

Szacunek to zaufanie. Nie można go kupić za żadną cenę, trzeba na niego zapracować.

.

5. Nie szczędź ludziom pochwał.

Jeśli musisz kogoś skrytykować, uczyń to na osobności. Jeżeli chcesz szczerze pochwalić najlepiej będzie, jeśli zrobisz to na forum publicznym.

Obdarzaj ludzi kredytem zaufania wtedy, gdy warto, i pamiętaj, że pochwały tylko wówczas są cenne, kiedy w zamian nie oczekujesz komplementów.

Ludzie przeważnie nie doceniają znaczenia pochwały ani nie zdają sobie sprawy z krzywd, jakie wyrządza krytyka.

O szczerych słowach uznania, podobnie jak o przykrej krytyce, pamiętamy przez tygodnie, miesiące a może nawet przez lata.

Któż z nas nie chce usłyszeć, że wykonuje wspaniałą robotę, że ładnie wygląda, że jest cennym pracownikiem?

Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz. A więc dawaj to, co chcesz dostać w zamian.

Udzielanie pochwał działa w obie strony. Wygrywa nie tylko ten, kto otrzymuje słowa uznania, ale i ten, kto je wygłasza.

.

6. Staraj się mówić, wyglądać i zachowywać jak człowiek, który wierzy w siebie. Wyrażaj swoje myśli w sposób zdecydowany.

Nie mów: „Sądzę, że mógłbym to zrobić”, gdy tak naprawdę chcesz powiedzieć: „Jestem pewien, że zrobię to na czas”.

Mów to, co naprawdę myślisz, wyciągaj wnioski, bądź konsekwentny i niech ton twojego głosu będzie pewny i stanowczy.

Zawsze bądź pozytywny. Motywuj za pomocą tego, co pozytywne, bądź konsekwentny i dzięki swoim działaniom pozyskaj szacunek i zaufanie otoczenia.

Zachowanie człowieka wierzącego w siebie to sprawowanie kontroli nad własnym życiem i własnymi działaniami.

Panuj nad sobą, stosując odpowiedni język ciała. Stój zawsze wyprostowany z uniesiona głową.

Panuj nad swoimi działaniami. Jeśli obiecujesz komuś, że do niego zadzwonisz, zrób to! Jeżeli przyrzekasz, że się z kimś spotkasz lub, że coś komuś załatwisz, spełnij przyrzeczenie!

Dotrzymuj danego słowa, ponieważ dobrej opinii nie kupisz za żadną cenę, podobnie jak na szacunek i zaufanie musisz sobie na nią zapracować.
.

7. Szczerze interesuj się sprawami ludzi i bądź uważnym słuchaczem. Jeśli chcesz nim być, musisz koncentrować się na tym, co ludzie mówią, a nie tylko słuchać. Musisz się do nich dostroić, nie możesz słyszeć tylko to, co chcesz usłyszeć. Patrz im w oczy i nie przerywaj, gdy mówią.

Ucz się empatii. Umiejętność wyobrażania sobie, że znajdujemy się w czyjejś skórze, oraz zdolność uważnego słuchania to filary udanych związków międzyludzkich.

Wykonuj swoje zadania i postępuj zdecydowanie. Im częściej będziesz postępować jak zwycięzca, tym więcej osób będzie cię traktować jako człowieka wygranego, a to z kolei sprawi, że z jeszcze większą wiarą i pewnością będziesz robił to, czego pragniesz.

.

.

Na podstawie książki Davida P. Schlossa „Niemożliwe jest możliwe”.