Satya Sai Baba2

.

Satya Sai Baba:

Przybyłem, aby zapalić lampę miłości w waszych sercach i z dnia na dzień podsycać jej blask. Nie występuję w imieniu żadnej istniejącej religii. Moją misją nie jest reklamowanie jakiejś sekty, wiary czy doktryny. Nie zamierzam przysparzać wyznawców żadnej religii, sobie, ani komukolwiek. Przybyłem, by mówić wam o duchowym źródle wszechrzeczy – miłości, o ścieżce miłości, o błogosławieństwie miłości, o posłannictwie miłości i o obowiązku miłości.”


Miłość jest jedyną wartością, która zawsze wzrasta – im więcej jej dajecie, tym bardziej wzrasta, nigdy się nie zmniejsza.

Miłość nie ma konkretnej formy, nie stawia żądań, nie oczekuje zwrotu ani zapłaty, nie negocjuje.

Miłość jest waszym najcenniejszym skarbem. Rozwijajcie ją w sobie i zawsze mówcie prawdę.

Kochaj, kochaj, kochaj! Stawaj się tym, kim naprawdę jesteś – ucieleśnieniem miłości. Nieważne, jak traktują cię inni lub co o Tobie myślą, nie obawiaj się. Kochaj dla swego własnego rozwoju, a nie dla tego, co powiedzą inni. Nie naśladuj innych. Żyj swoim własnym życiem. Masz swoje własne serce, swoje własne opinie, swoje własne idee, swoją własną wolę. Idź wybraną przez siebie ścieżką. Niech twoje doświadczenie Boga będzie twoim przewodnikiem i mistrzem.

Dzisiejszy człowiek obdarza swą miłością przedmioty tego świata, przez co wikła się w najróżniejsze problemy. Miłość żyje dawaniem i wybaczaniem, ego żyje braniem i zapominaniem. Miłość egoistyczną można porównać do zapachu cuchnącej ryby. Pielęgnuj miłość bezinteresowną. Kochaj wszystkich, nie bój się nikogo.

Kiedy miłość zapanuje w sercu, każde słowo będzie prawdą. Miłość w mowie jest prawdą. Miłość w czynie to właściwe postępowanie. Miłość w myśli to pokój. Miłość jako zrozumienie to nie krzywdzenie. Widać z tego, że miłość jest podstawą prawdy, prawości, pokoju i niestosowania przemocy.

Nigdy nie używaj ostrych słów. Nie zawsze musisz zgadzać się ze wszystkim, ale możesz mówić w sposób łagodny. Bandaże i lekarstwa mogą uleczyć ranę na ciele, ale rany zadanej sercu nikt i nic nie wyleczy. Dlatego ciągle powtarzam wam, byście żyli miłością i mówili z miłością. Pielęgnujcie dobre myśli. Dobre myśli prowadzą do dobrych czynów. Dobre czyny poprowadzą was do dobrego towarzystwa. Miłość jest podstawą ludzkiego życia.

Jedynie miłość może przynieść spokój, którego wszyscy pragniecie.

Na tym świecie nic nie równa się z miłością – ani akty miłosierdzia, ani odprawianie świętych rytuałów, ani pokuta, ani trzymanie się prawdy i tradycji. To objawia nam dociekanie wewnętrzne.

Bądźcie przekonani, że Bóg żyje w każdej istocie. Nie ma takiego miejsca, gdzie nie byłoby Boga, ale nie zobaczycie Go, dopóki będzie w was żyło poczucie „ja” – ego. Ego postrzega wielość. Gdy tylko zrozumiecie, że ja i wy to jedno, wszędzie będziecie dostrzegać jedność; tylko ta jedność jest wieczna i niezmienna.

Ten świat zrodził się z miłości, jest podtrzymywany przez miłość i ostatecznie rozpłynie się w miłości. Każdy atom ma swoje źródło w miłości. Istnieją niezliczone siły na tym świecie, jak siła energii atomowej, czy siła pola magnetycznego, ale siła miłości przewyższa wszystko. Życie pozbawione wiary i miłości jest bez znaczenia i bez wartości. Miłość jest dla człowieka życiem i wszystkim na tym świecie. To z miłości wyłoniło się pięć żywiołów. To miłość świeci blaskiem w każdym człowieku. Lecz człowiek, nie będąc w stanie zrozumieć jej doniosłości, ogranicza ją do fizycznego przywiązania. Miłość matki do swojego dziecka można nazwać (czułością). Miłość między żoną i mężem to (zakochanie, zadurzenie). Miłość między przyjaciółmi i krewnymi to (przywiązanie). Miłość do materialnych przedmiotów to (pożądanie). Wszechogarniająca miłość skierowana do Boga jest znana jako bhakti (oddanie).

Niech wasze myśli i czyny będą wypełnione miłością. Niech wasze życie będzie wypełnione miłością. Nic więcej nie jest potrzebne, by osiągnąć boską wizję. Miłość jest Bogiem, żyjcie w miłości.

Możesz podejmować różne praktyki duchowe, ale najważniejsze jest, byś całym sercem kochał. Miłość leczy wszystkie choroby. Miłość to lekarstwo na każde cierpienie. Zatem w pierwszej kolejności musisz wzbudzić w sobie miłość. Pojawi się ona, gdy uwierzysz, że Bóg jest jej uosobieniem. Jeśli nie uświadomisz sobie tego, że Bóg to uosobienie miłości, jak możesz rozbudzić w sobie miłość? Miłość jest najskuteczniejszym lekiem. Jeśli umieścisz małą roślinkę w wazonie z wodą, z czasem uschnie, ale jeżeli włożysz ją do ziemi i podlejesz, wyrośnie z niej piękne drzewo. Podobnie, imię i postać Boga musisz umieścić w ziemi swego serca i podlewać wodą miłości. Wtedy otrzymasz pożądany rezultat. Jeśli wzbudziłeś w sobie miłość, nie musisz już podejmować żadnych duchowych praktyk.

Miłość jest prawdą, miłość jest życiem i miłość jest celem. Miłość jest ponad wszystkim, nie istnieje nic poza nią. Jedynie ścieżką miłości można dojść do ucieleśnienia miłości, a ucieleśnienie miłości to Bóg. Nie chodzi tu o miłość doczesną – ale o miłość boską, duchową.

Miłość nie ma przyczyny. Miłość jest istotą miłości. Jedynie taka miłość prowadzi do Boga. Wszelkie inne duchowe praktyki dają przemijającą radość, lecz nie dają wiecznej błogości. Tylko miłość może rozpoznać i zrozumieć ucieleśnienie miłości. Gdzie jest taka miłość? Jest ona w was, lecz wy ją ograniczacie. Mamy różne słodycze, ale wszystkie zawierają ten sam cukier. Podobnie boska miłość jest wewnątrz każdej istoty. Nie ma ludzkiego serca, w którym nie byłoby miłości. Musicie dostrzec miłość obecną w każdym z was.